الیاف اکریلیک

ویژگی­ها

الیاف اکریلیک الیاف مصنوعی ساخته شده از پلی اکریلونیتریل با وزن مولکولی متوسط ​​حدود ۱۰۰۰۰۰ است. برای اینکه یک الیاف در ایالات متحده “اکریلیک” نامیده شود، پلیمر باید حداقل ۸۵٪ مونومر آکریلونیتریل داشته باشد. کومونومرهای معمولی وینیل استات و متیل آکریلات هستند. دوپونت اولین فیبر اکریلیک را در سال ۱۹۴۱ تولید و آن را با نام تجاری Orlon معرفی کرد. این ماده به عنوان یک رشته (فیلامنت) تولید شده و سپس به الیافی با طول متوسط مانند پشم بریده شده و به نخ تبدیل می­شوند.

پارچه‌های اکریلیک سبک، نرم و گرم هستند و حسی شبیه پشم دارند و بنابراین می‌توان آن‌ها را به تقلید از الیاف دیگر مانند پنبه و پشم ساخت یا با آن‌ها ترکیب کرد.

نخ اکریلیک اغلب به عنوان کالایی “ارزان” تلقی میشود زیرا معمولاً قیمت کمتری نسبت به الیاف طبیعی خود دارد و کمتر نرم است و مانند پشم و پنبه گرم (در صورت خیس شدن) است. از طرفی قابل شستشو در ماشین لباسشویی، ضد حساسیت و بسیار دارای ثبات رنگ است. این امر باعث میشود که اکریلیک در موارد خاصی مانند لباسهایی که نیاز به شستشوی مداوم دارند مفید باشد. مقاومت خوبی در برابر روغن و مواد شیمیایی و قابلیت نفوذ مایع در نخ پارچه و زمان خشک شدن فوق العاده دارد. با این حال، بسیار قابل اشتعال­تر از الیاف طبیعی است.

ویژگیهای الیاف اکریلیک

مقاومت کششینسبتا خوب
مقاومت سایشینسبتا خوب
قدرت جذبضعیف
مقاومت استاتیکنسبتا ضعیف
مقاومت حرارتیمتوسط
مقاومت در برابر چین­خوردگیخوب
مقاومت به نور خورشیدعالی
کشسانیخوب
مقاومت گرماییمتوسط
مقاومت در برابر شعلهمستعد اشتعال
انعطاف­پذیریخوب

الیاف اکریلیک تجاری

تولیدکنندگان عمده الیاف اکریلیک عبارتند از DowAksa، Bayer AG، Sudamerica de Fibras (SDF)، الیاف Sterling، Cydsa Dasa، Mitsubish Rayon، Radici Group، و Toyobo Co. Ltd.

کاربردها

الیاف اکریلیک اغلب برای لباسهایی مانند ژاکت، جوراب و لباس ورزشی، پتو ، فرش منطقه، اثاثیه یا لوازم داخلی، چمدان، سایبان و مبلمان فضای باز استفاده میشود.