انواع فیلم های پلاستیکی چند لایه

توضیح کامل در مورد لایه‌های کیسه های پلاستیکی  :

LDPE

پلی‌اتیلن با چگالی پایین یا LDPE حجیم‌ترین کالای ترموپلاستیک و ارزان‌ترین لایه بسته‌بندی است که برای طیف وسیعی از کاربردها بکار می‌رود. پردازش آن ساده است و ممکن است با پلیمرها و یا افزودنی‌های دیگر همانند EVA، HDPE، LLDPE، پرکننده‌ها، رنگدانه‌ها مخلوط شود تا ویژگی‌های پایه آن تغییر داده شود. نوار پلی‌اتیلن نرم، خیلی انعطاف‌پذیر، شفاف و براق است و مقاومت پارگی و ویژگی حفاظتی مناسبی در برابر رطوبت دارد اما ویژگی‌های حفاظتی متوسطی در برابر گاز دارد. برخی از معایب و محدودیت‌های اصلی LDPE شامل مقاومت ضعیف در برابر هوازدگی، قابلیت ترکیب‌سازی و حرارت‌پذیری ضعیف می‌باشند.

LLDPE

پلی‌اتیلن با چگالی پایین خطی (LLDPE) ویژگی‌های مشابهی با LDPE دارد و اغلب در کاربردهای مشابه بکار می‌رود. با این حال یک سری تفاوت‌ها وجود دارند که LLDPE را برای کاربردهای مختلف، مناسب‌تر می‌کنند. برای مثال، LLDPE به خاطر مقاومت کششی و ضربه بالاتر و درزگیری حرارت بهتر انتخاب می‌شود در حالی که LDPE اغلب به خاطر شفافیت بیشتر، سادگی پردازش و براق بودن بیشتر انتخاب می‌شود.

ULDPE

پلی‌اتیلن با چگالی فوق پایین یا ULDPE یک ترموپلاستیک نرم و خیلی انعطاف‌پذیر است که اغلب برای کاربردهای لایه خیلی ویژه همانند بسته‌بندی کششی، بسته‌بندی غذایی، سلامت  و بهداشت بکار می‌رود. ULDPE در مقایسه با LDPE انعطاف‌پذیری دمای خیلی کمتر و مقاومت در برابر ترک انعطاف‌پذیر ارائه می‌کند و برای کاربردهایی ایده‌آل است که در آنها ویژگی‌های نوری عالی و مقاومت پارگی زیادی موردنیاز است. با این حال ULDPE (اصلاح‌نشده) مقاومت فرابنفش و ویژگی‌های حفاظتی ضعیفی (بجز برای آب) دارد.

MPE

متالوسن پلی‌اتیلن یا mPE یک پلی‌اتیلن با چگالی پایین است که با بهره‌گیری از کاتالیزور متالوسن اسخته می‌شود. این تکنولوژی منجر به رزین‌هایی با ویژگی‌های خیلی خالص و سازگار می‌شود. لایه‌های mPE ویژگی‌های مشابهی با EVA نشان می‌دهند که درزگیری سریع را امکان‌پذیر می‌کند. مقاومت در برابر سوراخ‌شدگی و نفوذپذیری در برابر اکسیژن آن عالی است و مقاومت کششی مناسبی در شکست دارد و خیلی قوی‌تر از پلی‌اتیلن عادی است. برای بسیاری از کاربردها mPE می‌تواند جایگزین مناسبی برای PVC و EVA باشد.

HDPE

پلی‌اتیلن با چگالی بالا یا HDPE یک ترموپلاستیک سفید شیری نیمه‌شفاف است. انعطاف‌پذیر است اما نسبت به LDPE انعطاف‌ناپذیرتر و قوی‌تر است و مقاومت در برابر ضربه بالایی دارد و مقاومت در برابر سوراخ‌شدگی آن برتر است. مقاومت مناسبی در برابر مواد شیمیایی و بخار دارد اما ویژگی‌های حفاظتی ضعیفی در برابر گاز دارد. لایه HDPE اغلب در بسیاری از کاربردهای مشابه با LDPE و LLDPE بکار می‌رود. با این حال HDPE سفت‌تر از دیگر لایه‌های پلی‌اتیلن است که مشخصه مهمی برای بسته‌هایی است که باید شکل خود را حفظ کنند.

PP

پلی‌پرولین یا PP یک ترموپلاستیک خیلی شفاف، خیلی براق و با مقاومت کششی مناسب است. نقطه ذوب بالاتری نسبت به پلی‌اتیلن دارد که آن را برای کاربردهایی مناسب می‌کند که به استریل‌سازی در دماهای بالا نیاز دارند. دو نوع مهم شامل پلی‌پروپلین بی‌جهت ریخته‌گری (CPP) و پلی‌پروپلین جهت‌دار دومحوری (BOPP) هستند. هر دو نوع خیلی براق، دارای ویژگی‌های نوری استثنائی، عملکرد درزگیری حرارتی خوب یا عالی، مقاومت در برابر حرارت بالا و پایداری ابعادی مناسب هستند. عموماً CPP مقاومت پارگی و ضربه بالاتر، عملکرد دمای سرد بهتر و ویژگی‌های حفاظت در برابر گاز و درزگیری حرارتی بهتری دارد در حالی که BOPP مقاومت کششی بیشتر، مدول (سفتی) بیشتر، کشیدگی کمتر و مه کمتر دارد.

PC

پلی‌کربنات (PC) یک ترموپلاستیک مهندسی بی‌ریخت است که ویژگی‌های مکانیکی، نوری، الکتریکی و حرارتی عالی دارد. به شدت سفت است و مقاومت ضربه برجسته و شفافیت نوری بالا دارد. لایه‌های PC برای بسته‌بندی پزشکی استریل بکار می‌روند که نیازمند تایید FDA هستند و برای کاربردهای لایه بکار می‌روند که به مقاومت خراش، شیمیایی و هوازدگی بالا و شفافیت واضح بالا نیاز دارند. به خار قیمت بیشتر نسبت به لایه PVC، PE و PP عموماً به عنوان یک لایه تخصصی و ویژه در نظر گرفته می‌شود.

PVC

لایه وینیل که تحت عنوان پلای‌وینیل کلرید یا PVC شناخته شده است یک ترموپلاستیک فرار و ارزان با پایداری ابعادی مناسب، مقاومت ضربه مناسب و ویژگی‌های هوازدگی عالی است که ممکن است به سادگی قالب‌گیری شود و با روش‌های مرسوم افست قابل رنگ‌آمیزی است. بسته به ساختار ممکن است شفاف یا مات، رنگی یا سفید، انعطاف‌ناپذیر یا انعطاف‌پذیر باشد. لایه وینیل انعطاف‌پذیر ویژگی‌های حفاظتی خوب در برابر روغن و گریس دارد اما در برابر اکسیژن نفوذپذیر است. همچنین مقاومت سوراخ‌شدگی مناسب، چسبندگی مناسب و شفافیت عالی دارد.

PET (BOPET)

لایه پلی‌استر یک ترموپلاستیک شفاف پربازده است که از پلی‌اتیلن ترافتالات (PET) ساخته می‌شود. در مقایسه با دیگر لایه‌های پلاستیک رایج، لایه PET مقاومت کششی بالا، پایداری ابعادی عالی، جذب رطوبت پایین و قابلیت حفظ ویژگی‌های فیزیکی مناسب در طیف وسیعی از دماها دارد. همچنین مقاومکت UV برتر و ویژگی‌های الکتریکی عالی و همچنین شفافیت نوری مناسب دارد. به خاطر قیمت بالاتر نسبت به PVC، PE و PP به عنوان یک لایه تخصصی و ویژه در نظر گرفته می‌شود.

PVDC

پلی‌وینیلیدن کلرید (PVDC) یک ترموپلاستیک ترکیبی است که به وسیله بسپارسازی وینیلیدن کلرید تولید می‌شود. رایج‌ترین نوع آن لایه جهت‌دار دومحوری است. PVDC ویژگی‌های حفاظتی عالی در برابر اکسیژن و رطوبت در مقایسه با فویل آلومینیوم دارد و در برابر بسیاری از مواد شیمیایی شامل گریس و روغن مقاوم است که آن را برای کاربردهای بسته‌بندی غذایی و دارویی برای افزایش طول عمر قفسه ایده‌آل می‌کند. همچنین با سیستم‌های جوهر رایج قابل چاپ است و مقاومت چسبندگی عالی، مقاومت حرارت بالا و جذب آب پایین ارائه می‌کند. PVDC اغلب به عنوان یک روکش برای لایه‌های دیگر جهت بهبود ویژگی‌های حفاظتی گاز آنها بکار می‌رود.

NYLON

پلی‌آمید (PA) که همچنین تحت عنوان نایلون شناخته می‌شود یک ترموپلاستیک شفاف و قابل چاپ است که نقطه ذوب نسبتاً بالا، مقاومت و سفتی استثنائی و ویژگی‌های حفاظتی مناسبی در برابر اکسیژن دارد. همچنین در برابر خراش، سوراخ و شکستگی مقاوم است و گریس، روغن یا غذای اسیدی را حل یا جذب نمی‌کند. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند PA جهت استفاده در کاربردهای پخت و پز مرسوم و مایکروویو ایده‌آل شود. دو نوع رایج آن لایه نایلون ریخته‌گری و جهت‌دار دومحوری هستند. پلی‌آمید جهت‌دار دومحوری یا لایه BOPA ممکن است برای طیف وسیعی از کاربردها بکار رود به ویژه در جایی که ویژگی‌های حفاظتی بالا در برابر گاز موردنیاز هستند. به خاطر قیمت بالاتر نسبت به لایه PVC، PE و PP عموماً به عنوان یک لایه تخصصی و ویژه در نظر گرفته می‌شود.