در فرآیند تولید محصولات پلاستیکی، استفاده از پیگمنت بهتر است یا مستربچ ؟

مستربچ برتر از پیگمنت :
۱- قطعاً و عملاً تولید کنندگان الیاف مصنوعی و پلاستیکی از استفاده پیگمنت خالص اجتناب می کنند. افزودن” فقط پیگمنت ” به این محصولات روشی مناسب نیست ، چرا که پیگمنت در تجهیزات آنها بخوبی پخش نمی شود و همچنین پیگمنت های پودری بوسیله هوا سبب ایجاد گرد و غبار شده  و در قطعات مختلف دستگاههای تولیدی پخش و محصولات خطوط دیگر تولیدی را نیز آلوده می کنند و نهایتاً باید ازهر سطحی که با آن در تماس بوده اند، زدوده شوند. ولی همانطور که در شکل مشاهده می نمایید، مستربچ ها غالباً به شکل  رشته ای یا دانه ای می باشند و بسته به مصرف تولید کننده صنعتی، می توان آنها را دراندازه های دلخواهی تولید کرد. همچنین تمامی تولید کنندگان محصولات پلاستیکی  به دنبال کیفیت عالی با نازلترین قیمت تمام شده محصولات خود هستند بنابراین اگر پیگمنت به شکل مستربچ مورد استفاده قرار گیرد،میزان مصرف آن نیز کاهش می یابد چرا که مستربچ از قدرت پخش شوندگی بهینه و خلوص بیشتری برخوردار است.
۲-  استفاده از مستربچ سبب یکنواخت شدن رنگ پلیمر می گردد به همین منظور مستربچ، طراحی و مهندسی شده تا بتواند قدرت پخش شوندگی  بهینه در یک ماتریکس پلیمری را افزایش دهد. بنابراین تولید کنندگانی که از مستربچ استفاده می کنند محصولات نهایی آنها از نظر یکنواختی رنگ کاملاً یکسان و مشابه می باشند. مستربچ ها بسته به میزان مصرف، نهایت کدری و  شفافیت را به محصولات تولیدی می دهند. به دلیل قدرت پخش شوندگی مطلوب ذرات پیگمنت، میزان  یکنواخت بودن رنگ محصول نیزکاملاً محسوس می باشد.
۳- استفاده از مستربچ طی فرآیند تولید، ( تغذیه مواد ) مدیریت دستگاهها را به مراتب آسان تراز پیگمنت ها  امکان پذیر می نماید.
پیشنهاد : بهتر است رنگ پایه پلیمری مستربچ را با پلیمر محصولی  که باید رنگ شود، از یک نوع انتخاب کرد تا فرآیند ذوب بهتری بدست آید. ولی گاهی اوقات برخی ویژگی هایی نیز هستند ،که سبب بهبود کیفیت محصول نهایی می گردد.