مستربچ پلیمری (Masterbatch) یا رنگدانه پلیمری در صنایع پلاستیک

مستربچ پلیمری چیست؟
بدلیل افزایش روز افزون  استفاده از محصولات پلاستیکی  (پلیمری) ،امروزه شاهد رشد روز افزون  صنعت  پلیمری در سطح جهانی هستیم .پلیمر ها اغلب به دلیل بی رنگ بودن به تنهایی رنگ خاصی به محصول نمی بخشد لذا جهت رنگی شدن محصول و جلب رضایت مشتریان، باید از ماده ای استفاده نمود تا بتواند به پلاستیک رنگ مورد دلخواه را بدهد و در عین حال برخی ویژگی های کاربردی آن را نیز بهبود بخشد.
مستربچ پلیمری یا همان رنگدانه پلیمری ماده ای است جامد که برای رنگ نمودن و رنگ بخشی و انتقال نوع خاصی از ویژگیها به پلیمر ( پلی اتیلن ، پلی پروپیلن و… ) در صنایع پلاستیک و لاستیک از آن استفاده می شود. در واقع رنگدانه پلیمری مخلوط غلیظی از پیگمنت ها  و افزودنی هایی است که طی یک فرآیند گرمایشی در محفظه ای از پلی الفین ها قرار گرفته و پس از سرد شدن به اشکال گرانولی برش داده می شود.
در نتیجه استفاده از مستربچ به تولید کنندگان صنایع پلاستیکی این اجازه را می دهد با هزینه هایی کاملاً مقرون به صرفه، محصول نهایی خود را با رنگ یکدست و یکنواخت تولید نمایند. در آخر باید خاطر نشان شویم که کیفیت رنگدانه با کیفیت محصولات پلاستیکی ارتباط مستقیمی دارد.