خانه / مطالب مفید / واژه نامه لغات و اصطلاحات پلیمری

واژه نامه لغات و اصطلاحات پلیمری

دیکشنری پلیمری
دیکشنری پلیمری

لغت نامه و اصطلاحات پلیمری :

این واژه نامه مجموعه ای ازترجمه  لغات و اصطلاحات انگلیسی است که  در زمینه صنایع پلاستیک و پلیمر ، دارای معانی خاص می باشند. آگاهی  دقیق از معنای این اصطلاحات، کمک شایانی  به فهم و درک بیشتر صنعت پلاستیک و پلیمر و همچنین روان سازی ترجمه متون انگلیسی در این زمینه  می نماید.

 • Bleeding

رنگ پس دادن

شرایطی که در آن قسمتهایی از ترکیبات رنگی، یا مواد مجاوری که با آن در تماس است لکه دار شده و یا به داخل حلال اطراف خود نفوذ می کند.

 • Blooming

کدر شدن رنگ

مهاجرت پیگمنت یا ذره های افزودنی یک اجزای تشکیل دهنده به سطحی که در نتیجه ظهور یک غبار یا کدری در محصول بوجود آمده است. تاثیر انجام این عمل عموماً و منحصراً در تعداد کمی از پیگمنت های و برخی استابلایرز ها ی ماورای بنفش، کمی زمان بر می باشد. احتمال بروز این عمل در مستربچ هایی بیشتر است که درآن غلظت بالایی ازمواد رنگدار( کلرانت ها) و افزودنی ها ممکن است از سطح سازگاری خود با پلیمر حامل فراتر روند.

 • Blue Wool Scale – (ISO 105-B01-1988)

مقیاس پشم آبی (ISO 105-B01-1988)

سیستمی است که با استفاده از استاندارد پشم آبی (blue wool )، مقاومت رنگی دربرابر نور طبیعی یک رنگ را می سنجد. این ابزار ذاتاً برای مقایسه ویژگی های مقاومت رزانه های یک منسوج ایجاد شده است. “مقیاس ۸-۱ جاییکه ۱ کمترین مقدار باشد” وقتی بیان می شود که عدد بعدی برابر است با دوبرابر سطح مقاومت عدد قبلی. یعنی دوبل شدن زمان مجاورت در همان سطح مجاورت.

 • Colour Index

شاخص رنگ

سیستمی است از مواد رنگدار(کلرانت) های طبقه بندی شده بر اساس نوع شیمیایی آنها. برای مثال شاخص رنگ تیتانیوم دی اکسید، C.I پیگمنت سفید ۶ و شاخص رنگ یک رزانه زرد فلورسانت C.I زرد حلال ۹۸ می باشد.

Dispersing aids

کمکی های پراکندگی

افزودنی ها به فرمولاسیون مستربچ اضافه می شوند تا قابلیت پراکندگی و پیشرفت اجزاء تشکیل دهنده فعال را بهبود بخشند.این امور با کاهش اصطکاک، مرطوب نمودن و جداسازی ذره های پیگمنت،کمک به تفکیک توده های پیگمنت،بهبود رئولوژی ذوب و روغن کاری ذرات ، می توانند به چند روش موثر باشند.

 • Dispersion

پراکندگی

تعیین کننده کیفیت تفکیک توده های پیگمنت و جداسازی ذرات پیگمنت به منظور افزایش گسترش رنگ بوده و معمولاً در این زمینه به مفاهیم عمومی خوب یا بد رجوع می شود .پراکندگی ضعیف در پیگمنت، ناشی از لکه های موجود در بخش نهایی و قدرت رنگدهی ضعیف می باشد.لکه های پیگمنت می توانند سبب استحکام ضربه ای کم و نقص درفرآیند اکستروژن قالبی یا فیلم گردند.در رنگ های متالیک و صدفی، پراکندگی ضعیف همچنین می تواند(اشتباهاً) به نوارهای خطی اتلاق گردد که به سبب جهت گیری پلاکت ها در مسیرهای مختلف بوجود آمده است.

 • Distribution

توزیع

نشان می دهد که دانه های مستربچ در سرتا سر پلیمر پایه به چه خوبی انتشار می یابند.توزیع ضعیف می تواند بصورت نوسانات در رنگ بین قالب های پی در پی ظاهر شود.

 • Dyes

رزانه ها

مواد رنگدار(یا کلرانت های) پودری است که در ماتریس پلیمرذوب شده، قابل حل شدن است.در واقع رزانه در صنعت و زندگی عادی بشر به معنی رنگدانه مایع می‌باشد.مثل جوهر خودکار،جوهر خودنویس،جوهراستامپ، جوهر کارتریج و … .

 • Fillers

فیلر ها(پرکننده ها)

افزودنی های جامدی است که معمولاً کامپاندهای معدنی اضافه شده به پلاستیک (مثل تالک، کربنات و …) و خاصیت مستربچ ها را خنثی می کند تا حجم پلیمر را افزایش داده و یا از هزینه های آن بکاهد.بعضی فیلرها ترکیب می شوند تا ویژگی های فیزیکی خاصی مثل سفتی،مقاومت دمایی را بوجود آورده و یا ثقل ویژه درکامپاندهای پلیمر را افزایش دهند.

 • Granule

گرانول

اندازه دانه های تولیدی که به شکل عدسی یا رشته ای می باشند . استاندارد ۳٫۲ میلی متری

 • Grey Scale

مقیاس خاکستری

(ISO105-A02-1993) مقیاسی است از ۱ تا ۵ (که ۵ یعنی بدون تغییر)، برای توصیف تغییرات رنگ به سبب فرسایش در اثر هوا و دیگر مجاورت های محیطی .

 • Heavy metal pigments

پیگمنت فلزات سنگین

نمک های رنگ شده ی فلزات سنگینی(سرب و کادمیم) است که سبب تولید پیگمنت های مناسب و مقرون به صرفه می گردد.نگرانی های پیرامون فلزات سنگین در چرخه ضایعات/بازیافت و اسباب بازی ها و ظروف مواد غذایی منجربه کنترل آنها در برخی زمینه های کاربردی از طریق برخی قوانین وجایگزینی آنها با جایگزین های آلی شده است.

 • Homogenisation

همگن سازی

عبارتی است برای توصیف یکنواختی مخلوط مواد تشکیل دهنده کامپاند. همگنی ضعیف زمانی رخ می دهد که در اجزا، نوارهای خطی دیده شود.

 • Lamination

ناخالصی لایه ای-ورقه ورقه شدن

این اتفاق زمانی رخ می دهد که به دلیل همگن سازی ضعیف مستربچ، پلیمر دچار ناخالصی لایه ای شده یا در واقع ورقه ورقه گردد.معمولاً این اتفاق به سبب مشکل فرآیندی بوجود می آید و اغلب ناسازگاری مستربچ، عامل اصلی این مشکل شناخته می شود با اینکه ممکن است این مشکل با استفاده نادرست از مستربچ جهانی نیز رخ دهد.

 • Let Down Ratio (LDR)

میزان تغذیه

نشانگر میزان سطحی است که یک مستربچ با پلیمر پایه ترکیب می شود.از اینرو یک LDR با درصد ۳ یعنی:۹۷ درصد پلیمر،۳ درصد مستربچ.

رنگدانه پلیمری

مخلوطی از پیگمنت و حامل هایی هستند برای رنگدهی محصولات پلاستیکی .

 • Melt fracture

شکست مذاب

توصیف کننده تناوب چسبندگی/لغزندگی بین محصول روزن رانی(محصول اکستروژن) وضلع سیلندر اکسترودر یا حدیده در دستگاه تولید است که سبب ایجاد تاثیر “پدیده پوست کوسه” بر روی محصولات بویژه فیلم و پروفایل یا اکستروژن های شیلنگ می شود.

 • Metamerism

تشکیل حلقه ای (در وزن و ترکیب برابر و در خواص شیمیایی دگرگون)

این اصطلاح برای توصیف پدیده ای است که در آن دو نوع رنگ تحت یک روشنایی با هم بخوبی جور هستند اما زمانیکه روشنایی تحت یک منبع نوری متفاوت باشد، این دو رنگ با هم جور نسیتند.این امر به سبب آمیزش پیگمنت مختلف در ترکیبات هر رنگ و جذب متفاوت و ویژگی های بازتابی هر پیگمنت تحت روشنایی های متفاوت، پدید می آید.

 • Micro-pellet

پلت میکرو

گرانول هایی ذره ای با اندازه استاندارد ۸/۰ میلیمتری.

 • Migration

مهاجرت

عبارتی است که برای قابلیت حرکت مواد رنگدار (کلرانت) استفاده می شود و معمولاً منسوب است به حلالیت جزئی در پلیمر یکی از اجزای تشکیل دهنده رنگ.این مسئله می تواند بصورت” رنگ پس دادن” یا ” کدر شدن رنگ” ظاهر شود.

 • Mini-pellet

پلت مینی

گرانول هایی کوچک با اندازه استاندارد ۱/۱ میلیمتری.

 • Monopigment concentrates

کنسانتره مونوپیگمنت (غلظت تک پیگمنتی)

مستربچ های ویژه ای که نشانگر بارگذاری پیگمنت تا ۶۵% می باشد که برای فرآیندهای خانگی بسط داده شده اند و می خواهند آلودگی را کم کرده و هزینه های پاکیزگی را به حداقل برسانند، یا آنهایی که رویای تولید رنگ یا مستربچ خود را در سر می پرورانند.

 • Multi-functional masterbatches

مستربچ های چند منظوره

مستربچ های کامپوزیتی که رنک را با افزودنی های تابعی تلفیق می نمایند، برای مثال افزودنی های استابلایزرهایUV( تثبیت کننده های ماوراء بنفش)،آنتی اکسیدان ها( ضد اکسیدان)، آنتی استاتیک (ضد الکتریسیته ساکن)

پیگمنت(رنگدانه)

مواد رنگدار(کلرانت) های پودری است که در ماتریس پلیمر پراکنده می شود.

 • CE: Common Era
 • BCE: Before Common Era

گاه‌شماری یا سالنمای دوران مشترک یا عصر حاضر. یک گاه‌شماری سکولار است که به عنوان جایگزین برای گاه‌شماری میلادی استفاده می‌شود. این گاه‌شماری مبداء یکسانی با گاه‌شمار میلادی دارد.

درواقع BCEمعادل پیش از دوران مسیح و CE معادل همان پس ازمیلاد مسیح می باشد.

اصطلاح «دوران مشترک» حداقل از سال ۱۷۰۸ در زبان انگلیسی استفاده شده است. این اصطلاح ابتدا از اواسط قرن ۱۹ توسط دانشگاهیان یهودی معرفی شد و از اواخر قرن ۲۰ به عنوان گاه‌شماری سکولار در نوشته‌های دانشگاهی و علمی کاربرد گسترده یافت.

 • Fatigue

در علم مواد، خستگی عبارتند از ضعف یک ماده بواسطه اعمال نیروهای متناوب. وقتی یک ماده در معرض اعمال نیروی بارگذاری چرخه ای قرار می گیرد آسیب ساختاری پیشرفته و محلی در آن مواد رخ می دهد.در واقع به شکست ماده در اثر اعمال نیروهای متناوب کمتر از استحکام نهایی و (اغلب) کمتر از حد تسلیم، خستگی گفته می شود. خستگی علت شکست زودهنگام بیشتر قطعه‌های صنعتی است.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *