پلی استال (پلی آلدهید)

ویژگیها

پلی اکسی متیلن (POM) که گاهی اوقات پلی فرمالدئید یا استال نامیده میشود، مهمترین پلی استال است. این ماده یک ترموپلاستیک بسیار کریستالی است که به دلیل مقاومت خمشی و کششی بالا، سختی، سختی و خزش پایین تحت تنش شناخته شده است. همچنین دارای ضریب اصطکاک کم، مقاومت شیمیایی عالی و خواص خستگی فوق العاده است، فقط پایداری حرارتی متوسط ​​و مقاومت کافی در برابر شعله ندارد.

به دلیل سقف دمایی پایین، پلی آلدئیدها عموماً در دمای محیط و دمای بالا ناپایدار هستند و به راحتی پلیمریزه می­شوند. به همین دلیل، اکثر پلی آلدئیدها، مانند پلی (استالدئید) و پلی (n -بوتیرآلدئید)، کاربرد تجاری کمی پیدا کرده ­اند یا اصلاً استفاده نشده ­اند. پلی فرمالدئید یک استثنا است. سقف دمایی آن به طور قابل توجهی بالاتر از تمام پلی استالهای دیگر است.

دمایی که در آن پلیمریزاسیون اتفاق می‌افتد را می‌توان با تبدیل گروه‌های انتهایی هیدروکسیل کم‌پایدار به گروه‌های استری پایدارتر، برای مثال با واکنش با انیدریدها، افزایش داد. این واکنش را مسدود کردن گروه انتهایی یا پوشاندن گروه انتهایی می­نامند. پایداری پلی استالها را میتوان با کوپلیمریزاسیون با مونومرهای دیگر نیز بهبود بخشید. روش اصلی کوپلیمریزاسیون بازکننده حلقه تری اکسان (تریمر حلقوی فرمالدئید) با یا بدون مقدار کمی اتر حلقوی (معمولا اکسید اتیلن یا ۱،۳ دی اکسولان) است:

(کلمات داخل شکل: از چپ به راست: تری اوگزان. اتیلن اکسید، کاتالیزور، پوشاندن، کوپلیمر پلی استال )

یکی دیگر از اشکالات پلی استال­ها پایداری ضعیف آنها در برابر اشعه ماوراء بنفش است. یعنی اشعه ماوراء بنفش طولانی مدت باعث تخریب و منجر به تغییر رنگ، شکنندگی و از دست دادن قدرت میشود. برای بهبود پایداری اشعه ماوراء بنفش، تثبیت کننده ­های نور آمین مانع و جاذبه ای UV اغلب به ترکیب اضافه می­شوند. برخی از رنگدانه­ ها مانند کربن سیاه نیز محافظت در برابر اشعه ماوراء بنفش را فراهم میکنند.

POM و کوپلیمرهای آن اغلب یک انتخاب عالی برای کاربردهایی هستند که نیاز به سایش کم، تلورانس قوی و مقاومت در برابر ضربه و خزش دارند. میتوان این ماده را با تمام روشهای رایج مورد استفاده برای ترموپلاستیک­ها پردازش کرد و آن را از نظر اقتصادی حتی برای قطعات بسیار پیچیده قالب گیری کرد یا میتوان آن را به میله­ ها، لوله­ ها، پروفیل­ها و ورقهایی که اغلب با ابزارهای برش برای تولید قطعات نهایی (دقت بالا) ماشینکاری می­شوند، اکسترود کرد.

POM’s تجاری

گریدهای تجاری POM با نامهای تجاری Delrin®، Duracon®، Celcon® (کوپلیمر) و Ultraform® (کوپلیمر) در دسترس هستند. نمرات پلی استال تقویت شده با لاستیک و فایبرگلاس تقویت شده نیز موجود است. این گریدها برای کاربردهایی با نیازهای بالاتر استفاده میشوند که در آن ضربه و مقاومت خمشی بالاتر و / یا سفتی و سختی بیشتر مورد نیاز است.

برنامه­ های کاربردی

POM یک پلاستیک مهندسی با حجم بالا است. تولید سالانه در سراسر جهان در محدوده نیم میلیون تن است. این ماده به دلیل پایداری ابعادی بالا، سختی و مقاومت در برابر خزش شناخته شده است. این ویژگیها باعث میشود که POM به عنوان جایگزینی برای قطعات فلزی استفاده شود. همراه با رزینهای کوپلیمر، به طور گسترده­ای به عنوان یک پلاستیک مهندسی تقریباً در هر صنعتی استفاده میشود از جمله قطعات مکانیکی، خودرو، لوله کشی، سخت افزار و ماشین آلات و همچنین قطعات الکترونیکی و الکتریکی. برخی از نمونه­ ها قطعات ماشین آلات مانند چرخ دنده­ ها، یاتاقان ها، غلطک ها، زنجیر نقاله، محفظه­ های پمپ و فیلتر، اتصالات و شیرهای دریچه جریان هوا هستند. قطعات در صنعت حمل و نقل مانند محفظه پمپ بنزین و فیلتر، قطعات فن خنک کننده، درپوش سوخت، دستگیره درها، مجموعه­ های تعویض دنده ستون فرمان، میل لنگ سانروف های کشویی، گیره­های برف پاک کن شیشه جلو و نازل­های شیشه شوی. لوازم خانگی و ابزاری مانند قطعات مخلوط کن غذا، نازل آب پاش، سر دوش، اتصالات مبلمان و کشو، قطعات در دستگاه اسپرسو و قهوه ساز، چاقو و دسته ابزار.